Jakie ogrodzenie wybrać?


Nowoczesna siatka, płot żeliwny, ogrodznie z klinkieru, a może coś innego?

Ogrodzenie posesji to wbrew pozorom poważne zadanie. Mało kto myśli o tym budując dom. Wówczas ma się na głowie inne, ważniejsze sprawy. Jednak, gdy dom już stoi, czas podjąć decyzję jak go ogrodzić. Możliwości jest kilka.

Drewniane ogrodzenie domu (fot. Sandstone)

Siatki ogrodzeniowe – siatka ocynkowana i siatka PCV

Najtańsza i najprostsza jest z pewnością siatka ogrodzeniowa. Wystarczy w równych odstępach wbetonować słupki, a następnie rozciągnąć między nimi siatkę plecioną. Możemy tutaj wyróżnić siatkę ocynkowana oraz siatkę PCV. Siatka ocynkowana jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała - ponieważ pokryta jest warstwą cynku, nie koroduje. Siatka cynkowa może zostać pomalowana na dowolny kolor. Siatka PCV jest dodatkowo pokryta warstwą plastiku, ale posiada cieńszą warstwę stali. Dlatego jest mniej wytrzymała. Jeżeli decydujemy się na siatkę PCV najlepiej zainwestować w produkt znanego producenta, ponieważ zdarza się, że w tańszych siatkach brakuje warstwy cynku, poprzez co siatka znacznie szybciej ulega korozji. Siatek PCV nie trzeba malować, gdyż dostępne są w szerokiej palecie barw. Solidniejszym, choć nieco droższym rozwiązaniem, będzie zastąpienie siatki plecionej panelami z siatki zgrzewanej. Panele z siatki zgrzewanej są sztywne, nie rozciągają się tak, jak siatka pleciona, a przy tym są również bardziej estetyczne. Ceny obu rodzaju siatek są zbliżone, natomiast wspólną wadą ogrodzenia wykonanego z siatki jest jego całkowita przejrzystość, tak więc nie jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność.

Płoty żeliwne i ogrodzenia kute

Alternatywą dla siatek są płoty żeliwne oraz ogrodzenia kute. Te pierwsze są znacznie tańsze, gdyż odlewa się je w specjalnych formach w związku z czym wymagają mniejszego nakładu pracy. Są odporne na korozję, ponieważ ich powierzchnia pokryta jest farbą lub metalem. Natomiast ogrodzenia kute tworzone są przez artystów zajmujących się kowalstwem artystycznym. Można zdecydować się na gotowy projekt lub dostarczyć własny. Odpowiednio wykonane i regularnie konserwowane ogrodzenia kute są prawie niezniszczalne i latami będą zdobić Twój dom. Niestety są one dosyć drogie.

Ogrodzenie betonowe, ceramiczne oraz kamienne

Dla osób, które pragną na swej posesji schować się przed światem doskonałym wyborem będą ogrodzenia betonowe, ceramiczne lub kamienne. Pierwsze z tych trzech są zdecydowanie najmniej estetyczne, jednak buduje się je łatwo, szybko, a do tego są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. W przypadku ogrodzenia betonowego jednak bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie terenu zanim zostaną wylane fundamenty. Ciekawy rozwiązaniem jest także ogrodzenie betonowe prefabrykowane składające się z betonowych paneli, które podczas montażu wsuwa się w wyżłobienia w słupkach i zalewa zaprawą cementową.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej

Bardzo ładnie prezentują się natomiast ogrodzenia z cegły klinkierowej czy tzw. licówki. Takie ogrodzenie może mieć formę litą lub ażurową (wtedy wykonuje się je z kształtek o różnych kolorach i kształtach). Cegły klinkierowe mogą mieć różne kolory: od bieli, poprzez szarość, brąz i czerwień. O finalnym wyglądzie ogrodzenia decyduje także wybór jednego z wielu dostępnych kolorów fug. Ogrodzenie z cegły klinkierowej wymaga stałej konserwacji oraz regularnej wymiany uszkodzonych kształtek. Ponieważ jest ono odporne na mróz oraz inne czynniki atmosferyczne charakteryzuje się dużą trwałością.

Ogrodzenie kamienne

Tymczasem ogrodzenie kamienne zwykle przybiera tylko formę litego muru. Nie znaczy to, że nie ma ono swoistego uroku. Wręcz przeciwnie, kamienne ogrodzenia są bardzo modne, zwłaszcza że można wybierać w rodzajach użytego surowca (m.in. granit, bazalt, kwarcyt). Kamienie mogą mieć kształty naturalne, mogą być rzecznymi otoczakami, mogą być też ciosane czy cięte. Oprócz kształtu kamieni, ogrodzenia te różnią się ułożeniem oraz gatunkiem surowców. Ogrodzenia kamienne są bardzo trwałe, prezentują się naprawdę pięknie, niestety jednocześnie są dość drogie.

Zastanawiając się wyborem budową ogrodzenia należy pamiętać, że nie nadają się pustaki oraz wszelkie materiały porowate, w które będzie wsiąkała woda z gruntu.

Ogrodzenie z drewna

Wszyscy Ci, którym zależy na naturalnym ogrodzeniu, powinni zdecydować się na ogrodzenie drewniane. Ma ono jednak pewne wady. Jeżeli wybierzemy nieodpowiedni gatunek drewna, ze względu na warunki atmosferyczne, które panują w naszym kraju, ogrodzenie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Dlatego należy zastanowić się dwa razy zanim zdecydujemy się na ogrodzenie z lipy, wierzby czy topoli. Jednak jeśli nie potrafiliśmy oprzeć się jego urokowi, powinniśmy zainwestować w materiał impregnowany ciśnieniowo, a po zamontowaniu płotu pomalować go specjalną farbą. Ogrodzenie z drewna trzeba także regularnie konserwować, ponieważ w przeciwnym wypadku może pojawić się na nim grzyby oraz pleśń.Zobacz także

Jak zabudować taras?

Ze względu na różne możliwości zabudowy, developerzy zwykle pozostawiają taras otwarty, tak aby właściciele domu mogli go zabudować wedle własnego życzenia.


Nowości w ogrodzie

5 sposobów na mały ogród

Mały ogród

Aranżacja małego ogrodu to prawdziwe wyzwanie.


Jak wybrać budę dla psa?

Elegancka buda dla psa nie musi być kosztowna (fot. Nochicima.com)

Ciepła i odpowiednio dobrana buda dla psa jest bardzo ważna.


Zasady pielęgnacji trawy

Za pierwszym razem należy skrócić trawnik o 4 centymetry (fot. Gemmellsgardencentre)

W kwestii pielęgnacji trawnika wydawać by się mogło, że wystarczy...


Taras wentylowany - wady i zalety

aras wentylowany to określenie bardzo prostej konstrukcji składającej się ze wsporników oraz płyt (fot. Libet.pl)

Technologia tarasu wentylowanego jest prosta i szybka, a dodatkowo pozwala...


Schody tarasowe z kostki brukowej

Aranżacja ogrodu i jego zgranie z wyglądem i architekturą domu jest bardzo ważne (fot. Libet.pl)

Kostka brukowa z sukcesem może posłużyć jako materiał do budowy schodów...


Katalog sprzętu AGD

Amica Integra Smart FK338.6GBAA

Amica Integra Smart FK338.6GBAA

lodówka z zamrażarką, przekładane drzwi, klasa energetyczna A++, pojemność 214 litrów, 4 gwiazdki, bezpieczne szkło, pojemnik na jajka, 4 półki, szuflady


Bosch HBN231E0

Bosch HBN231E0

klasa energetyczna A, moc 2,8 kW, 67 litrów, z termoobiegiem, piekarnik bez rożna, 2 x blacha, siatka


Candy EVO GT 13062D3-S

Candy EVO GT 13062D3-S

6 kg, klasa energetyczna A+++, 1300 obr/min., węże w zestawie, szybkie pranie, automatyka prania, dużo programów prania


Indesit IWSC51051C

Indesit IWSC51051C

opóźniony start, 5 kg, klasa energetyczna A+, 1000 obr/min., węże w zestawie, wąska pralka <45 cm


LG F12B8QD1

LG F12B8QD1

opóźniony start, szybkie pranie, automatyka wagowa, 7 kg, klasa energetyczna A+++, 1200 obr/min., węże w zestawie, szybkie pranie


Polar PFL/C 61002P

Polar PFL/C 61002P

6 kg, klasa energetyczna A++, 1000 obr/min., szybkie pranie w 30 min., pranie codzienne, opisowe sterowanie


Siemens WM10B27RPL

Siemens WM10B27RPL

opóźniony start, szybkie pranie, automatyka wagowa, 5,5 kg, klasa energetyczna A+, 1000 obr/min., węże w zestawie, szybkie pranie


Whirlpool AKP 467 IX

Whirlpool AKP 467 IX

klasa energetyczna A, moc 3,2 kW, 60 litrów, z termoobiegiem, piekarnik bez rożna, kataliza, blacha, siatka


Whirlpool AKZM754IX

Whirlpool AKZM754IX

klasa energetyczna A, moc 2,6 kW, 67 litrów, z termoobiegiem, piekarnik bez rożna, kataliza, 2 x blacha, siatka


Whirlpool Carisma AWIC 9122CHD

Whirlpool Carisma AWIC 9122CHD

opóźniony start, szybkie pranie, automatyka prania, 9 kg, klasa energetyczna A+++, 1200 obr/min., węże w zestawie, szybkie pranie


Popularne tematy

Jaka siatka jest najlepsza na ogrodzenie?

jaka siatka do ogrodu

Siatka ogrodzeniowa to bardzo powszechny i tani sposób ogradzania...


Jak zabudować taras?

Zaletą ogrodu zimowego jest zachowanie dostępu światła(Homeimprovementzone.co.uk)

Ze względu na różne możliwości zabudowy, developerzy zwykle...


Układanie płytek na tarasie

Układanie płytek na tarasie (fot. Tiling Coach)

Układanie płytek na balkonie należy do jednych z najtrudniejszych, dlatego...


Sposób na przeciekający taras i balkon

SikaBond T8 (fot. SIKA)

Czy Twój taras lub balkon przeciekają? Rozwiązanie - uszczelnianie...


Jakie iglaki wybrać na żywopłot?

jakie iglaki na żywopłot

Odgrodzenie się od hałaśliwej części ulicy, nielubianych wścibskich...